JU-JITSU – NOWA SEKCJA!JU-JITSU – NOWA SEKCJA!Nowa sekcja ju-jitsu w Toruniu! Treningi ruszają we wrześniu 2024.

 

Zaskakujące rzuty, zwinna walka parterowa, dźwignie, poddania i duszenia... Jeśli któreś z tych haseł powoduje błysk w Twoim oku lub chociaż zaciekawienie, to ju-jitsu może być właśnie dla Ciebie. 


Choć ju-jitsu może się kojarzyć przede wszystkim z parterem, to nie brakuje tu też rzutów czy konfrontacji w stójce. Z znacznej mierze czerpie ono z judo. Kluczowe w walce jest dążenie do poddania przeciwnika po sprowadzeniu do parteru (submission fighting). Właśnie na tym skupiamy się na treningach. Umożliwia to szeroki wachlarz technik, w tym dźwigni i duszeń.

 

Treningi parteru mogą przynieść sporo frajdy. Możliwe, że już na pierwszych treningach uda Ci się założyć prostą dźwignię lub duszenie. Gdzie jest haczyk? Warunek jest taki, że po drugiej stronie jest również osoba początkującą.

 

Dyscyplina ta jest tak rozbudowana, że odkrywanie kolejnych technik jest niezwykle wciągające. Ta zabawa nigdy nie ma końca. Na każdą dźwignię, czy duszenie przypada kilka innych wyjść. Wówczas zaczyna się magia parteru. Prawdziwe ludzkie szachy...

 

Ju-jitsu to również wartościowe uzupełnienie treningu samoobrony. Co więcej, jeśli Twoim celem jest zdobycie wszechstronnych umiejętności walki, niczym zawodnik MMA lub Karate kontakowego, to treningi parteru będą niezbędne.

 

 

 

POCZĄTKI JU-JITSU W KIMURZE...
 

Już w 2014 roku z ramienia Fundacji Kimura zorganizowaliśmy zawody Kimura Cup Toruń. Podczas tej dwudniowej międzynarodowej imprezy na matach w Toruniu stawiło się łącznie 500 zawodników. Na imprezę zjechała czołówka BJJ. Wśród zawodników pojawili się między innymi Adam Wardziński oraz Grzegorz "Griszka" Sobieszek. Sędzią głównym był Karol Matuszczak – pionier brazylijskiego ju-jitsu (BJJ) w Polsce. Na matach rozegrały się konkurencje brazylisjkiego jiu-jitsu oraz judo. Łączna pula nagrody finansowej w kategorii open wynosiła 4000 zł. Poniżej relacja z tego wydarzenia.


Dla kogo jest ju-jitsu?Dla każdego, kogo interesuje walka w parterze i dysycpliny chwytane. To doskonały sposób na rozwinięcie kontroli nad ciałem, poprawę siły, kondycji i balansu. Co ciekawe, treningi ju-jitsu świetnie łagodzą stres. Grupa jest przeznaczona dla wszystkich powyżej 14 roku życia, bez względu na doświadczenie w sportach walki czy poziom sprawności.


Jaki strój jest potrzebny do ju-jitsu?  • Kimono lub judoga, zwane także gi.
  • Koszulka / rashguard i spodenki (do treningów no-gi).

Ważne, by kimono było przeznaczone specjalnie do dyscyplin chwytanych, np. ju-jitsu, bjj (brazylijskie jiu jitsu) lub judo. A więc wykonane z grubszego materiału i mocnego splotu. 


Kiedy są treningi ju-jitsu?Wkrótce opublikujemy grafik treningowy.


Kiedy są zapisy na ju-jitsu w Toruniu?Nowa sekcja rusza już od września 2024! A tymczasem możesz dołączyć do próbnych treningów ju-jitsu podczas Letniej Akademi Sportów Walki (lipiec-sierpień).


Gdzie odbywają się treningi ju-jitsu?ul. Wielkie Garbary 9, 87-100 Toruń. Szkoła Podstawowa nr 1 (Starówka)