GRAPPLINGGRAPPLINGUmiejętna walka w parterze, zaskakujące rzuty, szybka gilotyna, fachowo założona balacha czy kimura... Jeśli któreś z tych haseł powoduje błysk w Twoim oku lub chociaż zaciekawienie, to grappling może być właśnie dla Ciebie.


Choć wielu osobom ju-jitsu czy grappling kojarzy się przede wszystkim z parterem, to nie brakuje tu też rzutów czy konfrontacji w stójce. Kluczowe w starciu jest jednak dążenie do
poddania przeciwnika po sprowadzeniu do parteru (submission fighting). Właśnie na tym skupiamy się na treningach. Umożliwia to szeroki wachlarz technik, w tym dźwigni i duszeń.


Walka w parterze może przynieść sporo frajdy. Możliwe, że już na pierwszych treningach uda Ci się założyć prostą dźwignię lub duszenie. Gdzie jest haczyk? Warunek jest taki, że po drugiej stronie jest również osoba początkującą.


A co jeśli naprawdę złapiesz bakcyla? Dyscyplina ta jest tak rozbudowana, że odkrywanie kolejnych technik jest niezwykle wciągające. Ta zabawa nigdy nie ma końca. Okazuje się, że na każdą dźwignię, czy duszenie przypada kilka innych wyjść. Wówczas zaczyna się magia parteru. Prawdziwe ludzkie szachy...

 

Grappling czy też klasyczne ju-jitsu to również wartościowe uzupełnienie treningu samoobrony. Jeśli Twoim celem jest zdobycie wszechstronnych umiejętności walki, to warto wdrożyć trening parteru obok zajęć stójkowych (np. z kickboxingu) czy samoobrony.

 

W 2014 roku z ramienia Fundacji Kimura zorganizowaliśmy zawody Kimura Cup Toruń. Podczas tej dwudniowej międzynarodowej imprezy na matach w Toruniu stawiło się łącznie 500 zawodników. Na imprezę zjechała czołówka BJJ. Wśród zawodników pojawili się między innymi Adam Wardziński oraz Grzegorz "Griszka" Sobieszek. Sędzią głównym był Karol Matuszczak – pionier brazylijskiego jiu-jitsu w Polsce. Na matach rozegrały się konkurencje brazylisjkiego jiu-jitsu oraz judo. Łączna pula nagrody finansowej w kategorii open wynosiła 4000 zł. Poniżej relacja z tego wydarzenia.


Dla kogo jest Grappling?Dla każdego, kogo interesuje walka w parterze. To doskonały sposób na rozwinięcie kontroli
nad ciałem, poprawę siły, kondycji i balansu. Co ciekawe, treningi "parteru" świetnie łagodzą
stres. Grupa jest przeznaczona dla wszystkich osób powyżej 16 roku życia, bez względu na
doświadczenie w sportach walki czy poziom sprawności.


Jaki sprzęt jest potrzebny na trening grapplingu?Na początek wystarczy strój sportowy oraz butelka wody. Z czasem warto wyposażyć się do
treningu w karategi lub judogę. Ważne, by strój ten był przeznaczony specjalnie do dyscyplin
chwytanych, np. ju-jitsu, bjj lub judo. A więc wykonany z grubszego materiału i mocnego
splotu. Przydatny jest także rashguard.


Grappling w Toruniu – kiedy są zapisy?Uwaga! Chwilowo nie prowadzimy treningów grapplingu.

Zapraszamy na zajęcia z innych dyscyplin: